Güvenlik

Ücretsiz Wi-Fi’lara dikkat edin !

Ücretsiz Wi-Fi bulduğumuz zaman hiç düşünmeden bağlanıyor ve kişisel bilgilerimizi paylaşabiliyoruz. Peki ama bu bağlantılar ne kadar güvenilir?

Pek çoğumuz dışarıda olduğumuzda internet ihtiyacımız için mobil veri bağlantımızı kullanıyoruz. Fakat bu bağlantının oldukça yavaş ve kısıtlı olmasından dolayı genellikle Wi-Fi arıyoruz. Eğer ücretsiz bir Wi-Fi bulursak hiç düşünmeden bağlanıyor, kullanım anlaşmalarını hiç okumadan kabul ediyor ve aslında büyük riske giriyoruz.

F-Secure tarafından Londra’da yapılan bir araştırma sonuçlarından alınan bu bilgiler ne yazık ki herkesin büyük tehlike içerisinde olduğunu gösteriyor. Araştırmada ücretsiz bir Wi-Fi bağlantı noktası oluşturuldu. Bu bağlantıyı görenler ise hemen bağlanmaya başladılar. Olduça işlek bir caddede yapılan araştırmada yarım saat içerisinde toplam 250 cihaz bu noktaya bağlantı. Büyük bir çoğunluğu otomatik olarak bağlanırken 33 kişi internet üzerinde gezinti yaptı. Sonuçlar ise tüyler ürpertici oldu. POP3 ağı üzerinden bağlanan kullanıcıların tüm şifreleri- e-mailleri ve diğer kişisel bilgileri kolaylıkla görülebiliyordu.

outernet-internet

Oyun Haberleri
1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı