İşletim SistemiYayın akışı

Windows 10 tanıtıldı !

Evet doğru ! Dün akşam Windows 9 ‘un tanıtılması beklenirken aslında yeni işletim sisteminin Windows 10 olarak çıkacağı anlaşıldı. İşte Windows 10 özellikleri. 

 Microsoft dün akşam herkesi ters köşe yaptı. Windows 9‘un tanıtımı sırasında karşılarında Windows 10 işletim sistemini gören izleyiciler şok oldular. Tanıtım sırasında ise neden böyle yapıldığı hakkında bir açıklama yapılmadı. Görünüşe göre firma Windows 8 başarısızlığından uzaklaşmak ve yeni işletim sisteminin ne kadar çok değiştiğini göstermek için direk olarak Windows 10 ‘a geçiş yapmış. Terry Myerson tarafından yapılan açıklamaya göre ise yeni işletim sisteminin şimdiye kadarki yapılmış en kapsamlı Windows olduğu ve tüm platformlarda kullanılacağı yönündeydi.

windows-10-tanitim

Peki Windows 10 ile gelen yenilikler neler? Öncelikle en önemli değişimi başlat menüsünün geri dönüşünde görüyoruz. Windows 8 ile birlikte yok olan başlat menüsüne gelen eleştirilerin haddi hesabı olmadığını hepimiz biliyoruz. Hatta firma sırf bu yüzden Windows 8.1 yayınlamış fakat yine başlat menüsünü geri getirmeyi başaramamıştı. Sonuç olarak ise Windows 10 ile birlikte bizleri yepyeni bir başlat menüsü karşılıyor. Tanıtım sırasında Joe Belfiore yaptığı açıklamada başlat menüsünün geri gelmesi ile Windows 7 kullanıcılarının hiç zorlanmadan Windows 10’a geçebileceklerini belirtti. Zaten oldukça fazla kullanıcıya sahip olan Windows 7 bu sayede bir üst seviyeye atlamış oluyor.

Yeni başlat menüsünde bizleri hem klasik yapı hemde Windows 8’de kullanılan renkli kutucuklar karşılıyor. Sağ tarafta bulunan bu kutulara favori kişileri, programları, web siteleri vs. eklenebiliyor. Sürekli olarak güncellenen bu kutulara aynı zamanda bildirim gelebiliyor. Sol tarafta ise klasik başlat menüsünü görüyoruz. Menünün altında bulunan arama sekmesi dikkatimizi çekiyor. Aynı Windows 7’de olduğu gibi bu arama sekmesinden istediğimiz dosyayı çok hızlı bir şekilde bulabiliyoruz. Hem internet üzerinden hemde bilgisayarımızdan arama yapabilen bu sekme yine oldukça kullanışlı görünüyor.

windows-10-baslat

Oyun Haberleri
1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı