Mobil

iOS 8 özellikleri

Apple’ın yeni mobil işletim sistemi iOS 8 ile gelen yenilikler oldukça güzel görünüyor. 

Apple kullanıcıları tarafından merakla beklenen yeni işletim sistemi en sonunda yayınlandı. iOS 8 ile birlikte pek çok yeni özeliğe kavuşan Apple cihazları, sahiplerini oldukça memnun etmiş durumda. Peki bu yeni gelen özellikler neler?

Öncelikle iOS 8 arayüzü hemen hemen aynı. Yani iOS 7 ile birlikte arayüz olarak oldukça büyük bir değişim geçiren işletim sistemi, herkes tarafından beğenilen bu arayüzü iOS 8 üzerinde değiştirmemiş. Bunun yerine Apple daha çok kullanıcı deneyimini artırmayı hedeflemiş.

iOS 8 ile gelen en önemli özelliklerden bir tanesi fotoğraflardaki değişim. Bundan sonra fotoğraf arşivimizde tarihe ve yere göre detaylı arama yapabileceğiz. Fotoğraflar üzerinde yapabileceğimiz değişikliklerde artık yerleşik hale getirilmiş. Bundan sonra fotoğraflar üzerinde ekstra bir uygulama indirmeden direk olarak  yeniden kadrajlama, ışık ayarı,renk ayarı, parlaklık, gölge, kontrast gibi ayarları yapabileceğiz. Ayrıca albümler üzerinden diğer geliştiriciler tarafından yapılan fotoğraf uygulamalarına erişebiliyoruz. İOS 8 ile birlikte fotoğraf çekimlerinde odaklamanın yanında ayrıca pozlama özelliği de gelmiş durumda. Fotoğraflarımızı çekerken ekranı yukarı ve aşağı kaydırarak ışık ayarını yapabiliyoruz.

Apple-iOS-8

iOS 8 mesajlaşma uygulaması ile artık karşı tarafa sesli mesaj gönderebiliyoruz. Bu mesajlar karşı taraf kaydetmediği halde otomatik olarak silme seçeneği bulunuyor. Bu iki özellik normalde WhatsApp gibi mesajlaşma uygulamalarında bulunuyor fakat Apple bunu yerleşik olarak bizlere sunmuş durumda. Ayrıca yeni sürüm ile grup mesajlaşmaları yapabileceğiz. Yarattığımız gruba bir isim ekleyebilir ve istediğiniz kişiyi dahil edebilirsiniz. Grup mesajlaşmaları içerisinde iken yer bildirimi de yapabiliyoruz.

Eski iOS sürümlerinde bir uygulamaya girdiğimizde bildirim geldiği halde bu bildiriyi göremiyorduk. Fakat yeni sürüm bu engeli ortadan kaldırmış durumda. Artık iOS 8 üzerinde hangi uygulamada olursak olalım gelen bildirimleri görebileceğiz. Yani siz oyun oynarken gelen bir mesajın iletisi üst kısımda görebileceksiniz. Üstelik dokunduğunuzda otomatik olarak uygulamadan mesajlar kısmına geçiş yapacaksınız.

iOS-8

 Ekranımızın üst kısmında bundan sonra sık görüştüğümüz kişileri görebiliyoruz. Bu özellik ile telefon rehberinde vakit kaybetmek yerine çok hızlı bir şekilde sevdiğimiz birisini arayabilecek ya da mesaj yollayabiliyoruz.

iOS 8 üzerinde bir sitede gezinirken o siteye otomatik olarak farklı bir Apple cihazından devam edebiliyoruz. Örneğin siz Safari üzerinden metin okuyorsunuz ve Macbook’a geçmek istediniz. İki cihazı bağlayarak diğer cihazınıza geçip bu metine kaldığınız yerden devam edebilirsiniz. Ayrıca cihazları bağlayarak gelen çağrılara da cevap verebiliyoruz.

Aile içi paylaşım ile bir grup cihaza aynı uygulamayı indirebiliyoruz. Yani App Store üzerinden indirdiğiniz bir uygulamayı paylaşıma dahil olan diğer iOS 8 cihazları da ücretsiz olarak indirebiliyor. Bu sayede aynı uygulamayı birden çok cihazda kullanmak için fazladan para vermemiş oluyorsunuz.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı