BilgisayarDonanım

Overclock nedir?

Bilgisayarınız çok mu yavaş? O halde overclock yardımınıza koşabilir. Overclock’un nasıl yapıldığını ayrıntıya girmeden genel olarak sizlere aktarıyoruz. 

Overclock dediğimiz şey aslında en basit anlatımıyla bilgisayarınızı gereğinden fazla zorlayarak performansını artırmaktır. Bunun riski ise bilgisayar donanımlarının yanmasıdır. Bu nedenle bu işlem çok dikkatli bir şekilde profesyoneller tarafından yapılmalıdır. Aksi halde bilgisayarınıza elveda diyebilirsiniz.

overclock-cpuz

Overclock yazılımsal ve donanımsal olarak iki şekilde yapılabilir. Donanımsal overclock için bazı özel durumlarda işlemciniz veya ana kartınız üzerinde bazı değişimlere gidilebilir (örneğin pillerin değiştirilmesi veya lehimlerin yenilenmesi gibi). Yazılımsal overclock için ise setFSB gibi programlar kullanılabilinir. Bu program ile front side bass değerinizi artırıp azaltabilirsiniz. Bu gibi programlar kullanılırken aynı zamanda bilgisayarınızın stabilitesini de sağlamalısınız. Bunun için ise CPU-Z gibi programlar kulanılabilir. CPU-Z ile işlemci performansınızı artırabileceğiniz gibi aynı zamanda aynı işlemi ekran kartınız üzerinde de yapabilirsiniz.

Overclock-nasil-yapilir

Overclock işlemine başlamadan önce mutlaka, işlemcinizin FBS değerini, çarpan kilidini ve çalışma frekanslarını öğrenmelisiniz. Bu sayede işlemcinize uygun ayarları uygulayarak en iyi performansı elde edebilirsiniz. Bu bilgileri bilmeden bilinçsiz olarak gerçekleştirilen overclock’lar ile yine dediğimiz gibi donanımlarınızın yanmasına sebebiyet verebilir.

overclock

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı