GüvenlikTeknoloji Haberleri

Akıllı baret hayat kurtarıyor

DAQRI firması tarafından geliştirilen akıllı baret inşaat alanlarında çalışan işçilerin kaza yapmalaını önlüyor. 

Günümüzdeki akıllı cihazların sayısı oldukça hızlı bir şekilde artıyor. İlk olarak akıllı telefonlar, daha sonra ise akıllı gözlük, saat, bileklik vs. derken artık bundan sonra kullandığımız her şeyin akıllı olabileceğini varsayabiliriz. İşte bu akıllı ürünlere bir yenisi daha eklenmiş durumda. O da Daqri tarafından geliştirilen akıllı baret.

Bu akıllı baret özellikle inşaat alanlarında çalışanların hayatlarını kurtarabilmek adına üretildi. Etraftaki olası tehditleri size bildiren baret, ne yapmanız gerektiğini de söylüyor. Bu sayede olası risk durumlarında baret çalışanları yönlendirerek onları korumuş oluyor.

Daqri-Akilli-baret-hayat-kurtariyor

Riskler her zaman her yerde bulunuyor. Bu iş sahalarında ise oldukça yüksek. İşçi ölümlerine baktığımızda ise bunların %90’dan fazlasının kaynağının insan faktörü olduğunu görüyoruz. Yani yapılan basit bir hata ölümcül olabiliyor. İşte Daqri akıllı baret bizim bu hataları yapmamızı önleyerek risk oluşmadan ortadan kaldırmayı hedefliyor.

Peki akıllı baret nasıl çalışıyor. Cihaz üzerinde 4 adet kamera bulunuyor ve bu kameralar 360 derece görüntü alabiliyorlar. Bu sayede çalışan kişinin etrafındaki tüm nesneler her saniye taranıyor. Akıllı telefonlar ile ya da akıllı saatler ile senkronize olabilen baret üzerinde ise iki adet Snapdragon işlemci bulunuyor. Olası tehditler ve durum raporları ise ön kısımda bulunan ekrana geliyor.

Ekim ayı içerisinde tanıtılacak olan ürünün fiyatı şu an için bilinmiyor.

 daqri-akilli-baret2

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı