Bilgisayarİşletim Sistemi

Dosyaları kalıcı olarak silme

Bilgisayar kullanıcılarının en büyük problemlerinden birisi olan dosyaları kalıcı olarak silme sorununa çözüm buluyoruz. 

Bilgisayar üzerindeki dosyalarınız aslında hiçbir zaman tam anlamıyla silinmiyor. Geri dönüşüm kutusundan sildiğiniz dosyalar aslında farklı programlar kullanılarak geri getirilebilir. Bu nedenle sildiğiniz ve bir daha görmek istemediğiniz ya da silinen gizli bilgileri kalıcı olarak yok etmeniz gerektiğinde aslında yapmanız gereken şey oldukça basit.

Dosyaları kalıcı olarak silme işlemi için Windows’un Cipher özelliğinden yararlanıyoruz. Cipher’ı açabilmek için Başlat sekmesinde Çalıştır‘a tıklayıp çıkan sekmeye cmd yazıyoruz ve tamam diyoruz. Karşımıza bir komut sistemi çıkıyor. Siyah kısma cipher /w:C yazarak enter’a tıklıyoruz. Ve böylece bu özellik tamamlandıktan sonra kullanabiliyoruz.

Evet tüm işlem bu kadar. Sanıldığının aksine dosyalarınızı kalıcı silmek oldukça basit. Fakat dikkat etmeniz gereken iki nokta var. Birincisi Cipher’ı kullanmak için diğer açık olan tüm programları kapatmanız gerekiyor. Aksi halde istediğiniz dosyayı silmek için çok fazla bekleyebilirsiniz. İkincisi ise silinen dosyalarınızı hiçbir şekilde geri getiremezsiniz. Bunun bilincinde olarak dosyaları silmeniz sonradan pişman olmanızı önler.

windows-dosyalari-kalici-silme-cipher

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı