Teknoloji HaberleriYayın akışı

En kötü bağımlılığımız ”teknoloji”

Teknolojiye olan bağımlılığımız sürekli olarak artıyor. Peki bunun sonu nereye gidiyor? İşte bu sorunun cevabını araştırmalı ve bilinçli hareket etmeliyiz. 

Her geçen gün teknolojiye daha fazla bağımlı hale geliyoruz. Piyasaya sürülen tabletler, akıllı telefonlar derken akıllı saatlere kadar bir çok farklı ürün hayatımıza girmiş durumda. Bundan 10 yıl öncesine kadar mobil olarak taşınabilen telefonlar ile sadece arama yapabiliyor ve SMS atıyorduk. Bu cihazların asıl amaçları da zaten buydu ve telefonu sadece birisi ile görüşmemiz gerektiğinde kullanıyorduk. Fakat şimdiki akıllı telefonlara baktığımızda günümüzün hemen hemen üçte birini onlarla ilgilenerek geçiriyoruz. Sadece akıllı telefonlar değil tabletler ve akıllı saatlerde artık hayatımızın bir parçası. Bu cihazlar ile resim çekebiliyor, müzik dinleyebiliyor hatta internette gezebiliyoruz. Cihazların özellikleri artıkça ne yazık ki onlara olan bağımlılığımızda git gide artıyor.

teknoloji-bagimliligi1

Peki bu neden kaynaklanıyor. Onlara ihtiyacımız oldukları için mi? Aslında bunun pek çok farklı sebebi bulunuyor. Bunlardan ilki internet. Dediğimiz gibi 10 yıl önce kimse mobil olarak internete telefonundan giremiyordu. Fakat kimse bundan şikayetçi değildi. Çünkü şu anda ki internet üzerindeki gereksiz bilgi kirliliği yoktu. Evet buna bilgi kirliliği diyorum. Çünkü Facebook karşısında saatlerimizi harcıyoruz. Peki ne için? Tabi ki eğlence için. Kaçımız interneti sadece kendine faydalı olabilecek bir araç olarak kullanıyor? Sosyal medya denilen kavram çıktığından beri kişiler resmen iki farklı hayat yaşamaya başladılar. Bunlardan birisi gerçek hayatları diğeri ise sanal hayatları. Ne demek istediğimi zaten anladınız. Bu yazıyı okuyan herkes Facebook ‘un ne olduğunu biliyor.

teknoloji-bagimliligi

Oyun Haberleri
1 2 3Sonraki sayfa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Ama gerçekten duumun kötüye gittiği doğu. Her geçen gün teknolojiye daha fazla bağımlı hale geliyoruz. Özellikle bu facebook konusunda dikkatli olmakta fayda var

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı