HaberlerMobilYayın akışı

Suya Düşen Telefon Nasıl Kurtarılır?

Cep telefonunuz suya mı düştü? Hiç panik yapmayın çünkü birkaç basit yol ile suya düşen telefonunuzu çok kolay bir şekilde kurtarabilirsiniz. 

Cep telefonları eğer suya karşı dayanıklılığı yoksa oldukça hassas olabiliyorlar. Yağmurdan dahi koruduğumuz ve tabiri caizse gözümüz gibi baktığımız son model akıllı telefonlarımız suya düşmesi halinde ise hemen bozulmuyor. Telefonunuzu kurtarmanız için birkaç basit yöntem bulunuyor ve bu yöntemleri hızlı ve doğru şekilde uyguladığınız taktirde hiç suya düşmemiş gibi kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Yapmanız gerenlere geçmeden önce ilk olarak sizlere yanlış olan kurutma yöntemlerinden bahsetmek istiyorum.

  • İlk olarak şunu söylemeliyiz ki genelde telefon kullanıcılarının düşündükleri ilk şey suya düşen telefonlarını saç kurutma makinesi ile kurutmak oluyor. Fakat bu yöntem yanlış olduğu gibi bir o kadar da tehlikeli. Çünkü saç kurutma makineleri ile kurutma işlemi cihazınızın lehimlerine zarar verir. Çünkü sıcak hava üflemek içerisindeki suyu buharlaştırdığı gibi iç donanımın da erimesine sebebiyet verebilir. Bunun sonucunda ise telefonu açtığınızda kısa devre yapıp yanabilir ve suya düşmekten daha kötü bir sonuç ortaya çıkar.
  • Aynı şekilde kurutma işlemi için telefonlarını güneş ışığında bırakanlar olabiliyor. Bu da oldukça yanlış bir yöntem. Güneşe bırakılan elektronik cihazların bozulma olasılığı oldukça yüksek. Ayrıca ekranınızın da parlaklığını kaybetmesi olası sonuçlar içerisinde.
  • Yapacağınız en büyük hatalardan bir tanesi de telefonunuzu mikrodalga fırına koymak olacaktır. Mikrodalga fırın telefonunuzu patlatabilir.
  • Eğer telefonunuz kirli bir yere düşerse temizlemek için alkol kullanmamanız gerekiyor. Alkolün plastiği eritme özelliği bulunduğundan telefonunuzdaki plastik bağlantıların zarar görebilme riski bulunuyor. Bunun yerine temizlemek amacı ile ”denatüre alkol” kullanabilirsiniz.

Peki bizim ne yapmamız gerekiyor? Aslında telefonunuza zarar vermeden doğru bir şekilde kurutmak için oldukça kolay bir yöntem var.

Suya-Dusen-Telefonu-Kurutma

Oyun Haberleri
1 2 3 4Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

6 Yorum

  1. Ben suya düştüğünde kurutma makinası ile soğuk hava üflettim sonrada princinn içine koydum nemini çeksin diye telefon açıldı ama herkes benim kadar şanslı olurmu bilemem

  2. Bu konuyu hiç merak etmemiştim. Şu an öyle bir durum yok ancak ilerleyen zamanlarda işim düşebilir. Anlatımınız için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı