Teknoloji Haberleri

Elektrikli süpürge yasağı

AB enerji tasarrufu adına gücü 1600 watt ve üzeri tüm elektrikli süpürgelerin satışına yasak getirdi. Detaylar yazımızda. 

Geçtiğimiz günlerde AB yeni bir karar alarak bazı elektrikli süpürgelerin satışına yasak getirdi. Enerji tüketim politikaları gereğince getirilen yasak, gücü 1600 watt üzerinde olan elektrikli süpürgeleri kapsıyor. Bu sayede 2020 yılına kadar %20, 2030 yılına kadar ise %30 enerji tasarrufunu hedefleyen AB, bu kararı 1 Eylül’den itibaren yürürlüğe sokacak. 2017 yılından sonra ise piyasada en fazla 900 watt gücünde süpürgeler göreceğiz.

Bu karara karşılık ise şimdiden pek çok kişi iyi ya da kötü eleştirilere başlamış durumda. Tabi ki yasağın amacına ulaşıp ulaşamayacağı bilinmiyor. Çünkü bir grup gücü düşürülen süpürgeler ile daha fazla çalışmak zorunda kalacaklarını ve bir şey değişmeyeceğini savunurken diğer grup ise gücünün düşmesinin emiş gücünü düşürmeyeceğini, yani tasarrufun gerçekleşeceğini savunuyor.

Ayrıca enerji tasarrufu sağlamak için elektrikli süpürgeler dışında farklı ev aletlerine de yasak getirilebilir. Örneğin bir elektrikli su ısıtıcısı 2200 watt bir elektrikli süpürgeden daha fazla elektrik çekiyor. Ya da tüm gün evlerde açık kalan klimalar bizlere oldukça yüksek faturalar getiriyor.

elektrikli-supurge

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı