HaberlerMobil

Akıllı Telefonların Şarj Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Kullandığımız telefonların şarj süresi zaman geçtikçe azalıyor. Sürekli yeni batarya almak durumunda kalanlardansanız bu yazımızı mutlaka okuyun. Çünkü yazımızda telefonlarınızın şarj süresini uzatacak önemli birkaç detay göreceksiniz. Akıllı telefon kullanımının yoğunlaşmasından dolayı bu bilgilere artık daha fazla ihtiyacımız oluyor. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatma konusunda birkaç detaya dikkat etmemiz gerekiyor. Bu sayede normalden daha fazla bir şarj ömrü sağlayabiliyoruz. Günümüzde sırf bu amaçla geliştirilmiş olan programlar vardır. Bu programlardan da yararlanarak bataryanın daha uzun süre dayanmasını sağlayabiliriz.

akıllı-telefonların-şarj-ömrüAkıllı telefon kullanımı şuanda teknoloji dünyasının en yoğun olarak işlediği konusudur. Hepimizin kullandığı bu akıllı telefonlar şarj konusunda zaman içinde güç kaybediyorlar. Bu neden ile de sürekli yeni batarya almak zorunda kalıyoruz. Bu hem bizleri maddi bakımdan etkileyen hem de çevre bakımından bir olumsuz bir durumdur. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatma konusunda birkaç detaya dikkat etmemiz gerekecektir. Bunlardan ilki, telefonları titreşime alınca sanki daha uzun süre şarj kullanabileceğiz yanılgısıdır. Aslında titreşime aldığımız telefonlar şarj konusunda telefonları daha fazla etkiler ve şarjını daha çabuk bitirir. Telefonlarımızda açık bıraktığımız uygulamalar şarjımızın daha çabuk bitmesine neden olur. Kullandığımız uygulamaları kapatmamız telefonumuzu şarj açısından daha çok etkileyecektir.

Telefonun şarjını etkileyen bir diğer konu da Wifi kapalı olmasıdır. Bu uygulamalar telefonumuzun daha fazla güç sarf etmesine neden olmaktadır. Wifi açıkken büyük boyutlu dosyaların indirilmesi şarjın çabuk bitmesine neden olacaktır. Ekran parlaklığının biraz düşürülmesi ve GPS özelliğinin kapalı olması şarj bakımından çok etkileyici faktörlerdir. Android özellikli telefonlarda günümüzde Facebook, Twitter, Instagram gibi programların yoğun olarak kullanıldığını görüyoruz. Bu uygulamaların bildirimlerini kapatmanız şarjınızın daha fazla gitmesini sağlayacaktır. Günümüzde neredeyse bütün gün bu uygulamaları kullanıyoruz. Şarjımızın çabuk bitmesine neden olan bu uygulamaların bildirimlerini kapatarak istediğimiz verimi alabiliriz. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatma konusunda çok etkili olacaktır.

Şarj Ömrünü Uzatma Yöntemleri
Şarj Ömrünü Uzatma Yöntemleri

Telefonların şarjının daha uzun süre dayanması için bazı programların geliştirildiğini söylemiştik. Bu programlardan bir tanesi Battery Doctor, açık unuttuğumuz uygulamaları kontrol ederek kapanmasını sağlıyor. Şarj etme süresini daha kısa tutabiliyoruz. Kalan şarjı kontrol etmemize de yardımcı oluyor. Google Play ve İOS App Store ücretsiz indirebiliyoruz. Battery Doctor un en önemli özelliklerinden birisi CPU kapasitesinin çok az bir kısmını kullanmasıdır. Bu da bizler için extra bir güç tasarrufu sağlıyor. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatma konusunda geliştirilen bir diğer uygulama ise Du Battery Saver ise telefonun batarya ömrünü takvimler aracılığı ile bildirimini sağlıyor. Boş yere çalışan uygulamaları engelleyici bir özelliği var. Ücretsiz bir programdır.

Şarj Ömrünü
Şarj Ömrünü

Juice Defender ise özel fonksiyonları ile yine güç tasarrufu konusunda kullanılan ücretsiz programlardan birisidir. Açık uygulamaların kapatılmasını sağlayarak şarj ömrünü uzatıyor. Programlar arasında en yoğun olarak kullanılan programlardan olan Easy Battery Saver uygulaması ise daha fazla etkisi ile biliniyor. Telefonumuza kurduğumuzda bize 5 seçenek sunuyor. normal mode general power saving mode intelligent power saving mode super power saving mode advanced customized mode. Bu modlardan telefonunuza uygun olanını seçip kurabiliyorsunuz. Ciddi bir tasarruf sağlamaktadır. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatma konusunda programlar arasında en çok kullanılan programlar arasında görülüyor.

Şarj Ömrünü Uzatma
Şarj Ömrünü Uzatma

Pil tasarrufu sağlamak, son zamanların en çok araştırılan konusu haline gelmiş gibi görülüyor. Program geliştiricilerin de gözünden kaçmamış olan bu durum, birçok yeni programı da beraberinde getirdi. Bunların son örneği de Battery Widget Reborn programıdır. Android 2.3 sürümleri ile sorunsuz çalışan ve ücretsiz bir program olan Battery Widget Reborn ile ciddi bir tasarruf sağlamak mümkün hale geliyor. Kullanım sırasında pilin ne zaman biteceğini, voltajı ve telefonun sıcaklığını gösteren bir özelliği var. Son zamanların en popüler programlarından biri olmayı başarmıştır. Pil ömrünü uzatmak için gereksiz yere açık olan programları sonlandırıyor. Pil ömrü konusunda da bildirimleri oluyor. Akıllı telefonların şarj ömrünü uzatma konusunda, geliştirilen bu programlardan yararlanabileceğimiz gibi pil kullanımımıza da dikkat ederek daha uzun süreli bir kullanım sağlayabiliyoruz. Akıllı telefonları çok fazla güneş altında bırakmak pil konusunda dezavantaja neden olacaktır. Çok fazla sarjda bırakmak nedeni ile de pil ömrü kısalabiliyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı