Mobil

iPad hala lider

ipad air, appleApple’ın tableti iPad son yılda büyük bir düşüş yaşasa da hala tablet piyasasında liderliğini koruduğu açıklandı. Detaylar yazımızda. 

Apple ne yazık ki iPad üzerinde büyük kan kaybediyor. Bu yılın 2. çeyrek sonuçlarına baktığımızda ise önceki çeyreklerde olduğu gibi düşüşün devam ettiği görülüyor. Her geçen gün daha az tablet satan Apple en son Nisan ve Haziran ayında toplamda 13.3 milyon tablet satmış durumda. Önceki yıla göre karşılaştırdığımızda ise bu rakamlar oldukça düşük. 14.6 milyon tableti 2013 yılının Nisan ve Haziran ayında satan Apple tablet piyasasında %33 paya sahip iken bu yıl payını %26.9 ‘a düşürmüş durumda.

Fakat tüm bu olumsuzluklara rağmen şirket halen daha tablet piyasasında liderliğini korumaya devam ediyor. Tablet pazarında ikinci sırada Samsung gelirken üçüncü sırada Lenovo olduğunu görüyoruz. Samsung hemen hemen aynı çizgisini koruyup küçük düşüşler ve çıkışlar yaşıyor. Lenovo ise mükemmel bir performans sergiliyor. Bir yıl içerisinde %64.7 büyüyerek pazar payını %5’e çıkaran Lenovo bu başarısını artırmaya devam ediyor. Bu hızla giderse giderse Apple’a yetişmesi birkaç yılı alacak gibi görünüyor.

Peki Apple’da yaşanan bu düşüşün nedeni ne olabilir? Öncelikle iPad’ler ilk çıktıkları yıllarda rakip sayısının az olması Apple’ı öne çıkarmış ve hemen hemen tüm kullanıcıların Apple’a yönelmesine neden olmuştu. Fakat teknolojinin ilerlemesi ile rakip firmaların giderek artması ve daha ucuz ürünleri piyasaya sürmesi iPad’e olan ilgiyi azaltmış durumda. Apple’ın bu durum karşısında nasıl bir satış stratejisi geliştireceği şu an için bilinmiyor. Bakalım önümüzdeki günlerde tablet piyasasında neler olacak.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı