Yayın akışı

Yağmur ile elektrik üretebilir miyiz ?

Yagmur-ile-elektrik-uretebilir-miyiz

Sizce yağmur suyundan elektrik üretebilir miyiz? Gelin birlikte öğrenelim.

Günümüzde farklı kaynaklardan enerji üretmek sürekli olarak araştırılsa da bunun neden yağmur suyundan yapılmadığı sorusu bazılarımızın kafasına takılıyor olabilir. Daha önce çok kes düşünülen bu yöntem ne yazık ki şu ana kadar hiç başarılı olamadı. En son 2008 yılında Fransa üzerinde bulunan piezoelektrik cihazlar ise bizlere basınç yardımı ile elektrik üretilebileceğini gösterdi. Yapılan istatistik sonuçlarına göre ise düşen tek bir yağmur damlası bu cihaz ile bizlere 12 miliwatt güç bırakıyor. Fakat bu enerji ne yazık ki çok düşük kalıyor.

12 miliwatt ne kadar büyüklükte bir enerji? Bunu şu şekilde cevaplayabiliriz. Yapılan bu istatistik sonucuna göre kabaca bir hesap yapıldığında bir yılında sonunda sadece 0.001 kilowatt-saat elektik üretilebildiği görülüyor. Bu enerji de sadece bir televizyon kumandasını çalıştırmaya yetiyor. Buna karşılık yağmur suyunun çok verimsiz bir enerji kaynağı olduğu düşünülmüş fakat daha sonradan yeni bir yöntem bulunmuş. Bu yeni fikre göre biriken yağmur suları bir bölgeye toplanıp daha sonradan tıpkı bir baraj gibi türbine yollanarak enerji elde edilebileceği görülmüş. Bu da bizlere yıllık 3 kilowatt-saat elektrik üretmiş. Ne yazık ki bu enerji de oldukça düşük. 3 kilowatt-saat ile sadece 15 watt güce sahip bir ampül 133 saat yanıyor.

Tüm bu sonuçlar bizleri yine aynı noktaya taşıyor. O da tabiki güneş enerjisi. Güneş enerjisi ile 1 metrekareye düşen güneş ışınların aynı ölçekteki yağmur suyundan elde edilecek enerjiden yaklaşık 60 bin kat daha fazla elektrik üretiyor.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı