Yayın akışı

Felç artık tarihe karışıyor olabilir

Andrew-Meas

Felçli kişiler için yeni bir umut ışığı doğmuş durumda. Elektrot tedavisi ise bu ışığın kaynağı.

Tıp tarihinde bir türlü başarıya ulaşılamayan alanlardan birisi olan felç tedavisi için en sonunda bir umut ışığı göründü. Andrew Meas isimli felçli bir hasta bu tedavi ile geçtiğimiz günlerde kısmen de olsa ayağa kalkabilmeyi başardı.

Meas’ın omuriliğine takılan bir dizi elektrot ile beyin/vücut bağlantısı (tamamen olmasa da) yeniden canlandırıldı. Los Angeles Californiya Üniversitesi‘nin Nöromüsküler Araştırma Laboratuvarının müdürü Reggie Edgerton yaptığı açıklamada bu tedaviye kendilerinin bile şaşırdıklarını, hiç ümit olmadığı halde sinirlerin yeniden faaliyete geçtiklerini belirtti.

Ayrıca cihaz kapatıldıktan sonra bile vücuttaki çeşitli organların fonksiyonlarını iyileştirmeye devam ediyor. Bağırsak ve mesane kontrolünün artışı, tansiyonun daha iyi bir seviyeye gelmesi bunlardan bazıları. Fakat bu elektriksel uyarım tedavisi şu an için kişilerin yürüyebilmesini sağlayamıyor. Her bir bireyin sinir sisteminin farklı olmasından dolayı tedavi herkez için değişiklik gösteriyor.

Edgerton bu faktörleri bir olumsuzluk olarak görmeyip cihazın felç tedavisi için önümüzdeki günlerde kalıcı bir çözüm olacağını düşünüyor. Diliyoruz ki bir gün elektrot tedavisi tam kapasitede kullanılmaya başlanır.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı