Yayın akışı

Bu kalem renkleri kopyalıyor

scribble-kalem

Sıradan renklerden sıkıldıysanız bu kalem tam size göre. Çünkü Scribble dokunduğu her rengi yazabiliyor.

Paint üzerinde ara sıra kullandığımız, üzerine tıkladığınızda o rengi seçerek yeni rengimiz yapan özelliği hepimiz biliriz. Peki bu renk seçicinin artık bilgisayar ortamından çıkıp gerçek yaşamda kullanılmaya başlandığını söylersek tepkiniz ne olurdu? Evet biliyorum şaşırdınız ama bu gerçek.

Mark Barker ve Robert Hoffman ikilisinin geliştirmiş olduğu Scribble isimli kalem üzerine dokunduğu tüm renkleri algılayarak mürekkebini değiştirebiliyor. Uç kısmında bulunan RGB sensörü ve özel olarak üretilen kartuşu ile 16 milyon farklı rengi algılayabilen bu kalem aynı bir bukalemun gibi çalışıyor. Bu sayede sıradan renklerden sıkılanlar ya da işi nedeniyle çok farklı renkleri aynı anda kullanmak zorunda olanlara mükemmel bir fırsat sunuluyor.

İki farklı modeli olan Scribble kalem, diğer dijital modeli ile dijital ortamda da çalışmanıza olanak sağlıyor. Kalemin arka ucunda bulunan RGB renk tarayıcı dokunulan nesnenin rengini algılayarak verileri kalem içerisindeki ARM 9 micro işlemciye gönderiyor. Veriler işlemcide derlenerek 1 GB büyüklüğünde ki dahili belleğe kayıt ediliyor. 1 GB size ilk bakışta oldukça küçük bir hafıza gibi görünebilir fakat yaklaşık 100 bin farklı rengi kaydetmek için yeterli.

Scribble’ın düz kağıda yazan kalemi 80 dolardan satışa çıkması planlanırken dijital versiyonunun 150 dolar olması bekleniyor. Şimdiye kadar yapılmamış olan bu ilginç teknoloji bakalım ne kadar tutulacak.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı