Yayın akışı

Google Gesture İşaret Dilini Kelimelere Döküyor

Google Gesture İşaret Dilini Kelimelere Döküyor

Her alanda çalışmalar yapan internet devi Google, dilsizlerle iletişimi kolaylaştıracak yeni ürününün sinyallerini verdi. İşte o ürün!

Bugüne dek yaptığı çalışmalarla yalnızca devasa bir arama motoru olmadığını gözler önüne seren Google, teknoloji devi olmak adında büyük bir adım daha attı. İnternet ve teknoloji ile ilgili yaptığı çalışmaların ardından insanlara yardım amaçlı çalışmalara yoğunlaşan Google, konuşma ve duyma engelli insanlarla iletişimi kolaylaştıracak yeni ürünü tanıttı.

İsveçte bulunan Berghs İletişim Okulu öğrencileri ile üzerinde çalışılarak sağır ve dilsiz bireylerin rahatlıkla topluma karışabilmesi ve iletişim kurması amacıyla geliştirilen Gesture, işaret dilini algılayarak sözlere çeviriyor.

Henüz tamamlanmamış olan fakat başarılı gittiği bilinen Gesture projesi, özel bir akıllı telefon uygulaması ve kola takılarak kasların kasılmasını algılayan iki adet bant ile çalışıyor. İşaret dilini an be an diğer dillere sesli olarak çeviren bu proje, sağır ve dilsiz kişilerin çevreyle iletişimini kolaylaştırıyor. El hareketlerinin tamamen doğru algılanabilmesi adına kullanılan elektromiyografi (EMG) sensörlerinden yararlanan sistem, kol kaslarındaki elektiksel aktiviteyi takip ederek tamamen doğruya yakın bir performans sergiliyor.

Gesture Kası Durumunu Okuyarak İşareti Hisseder

Google tarafından yayınlanan Gesture tanıtım videosunu izleyerek bu ürün hakkında daha fazla bilgi sahibi olmanız mümkün.

İşte o video;

 

Google’ın bu güzel projenin ardından işitme engelli insanların çevresindeki sesleri okumasını algılayacak bir sistem geliştireceği tahmin ediliyor.

Her ne kadar web tabanlı olarak kurulsa da, Google’ın insanlara duyduğu bu hassasiyet bir çok kişi tarafından alkışlarla karşılanıyor. Biz de bu hassas ve duyarlı davranışları için Google’a teşekkürü bir borç biliriz.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı