Yayın akışı

Google’dan şoförsüz araba

google-soforsuz-araba

Google yeni bir proje ile şoförü bulunmayan bir araba üretiyor. Direksiyonu ve pedalları olmayan aracın detayları yazımızda. 

Geçmişten günümüze kendi kendine ilerleyen değişik araba modellemeleri ortaya atılmış ne yazık ki bunlardan hiç birisi tam anlamıyla gerçek olamamıştı. Fakat bunu ilk defa Google başaracak gibi görünüyor.

Yeni bir proje kapsamında üretilen bu araç üzerinde ne bir pedal ne de direksiyon bulunuyor. Yolcuların ise tek yapması gereken arkalarına yaslanmak ve gerisini bilgisayara bırakmak. Fakat insanlar bunu çok rahat bir şekilde yapamıyorlar çünkü bir bilgisayara güvenmek o kadar kolay olmuyor.

Google’ın kendisi ürettiği deneme aracının resmine baktığımızda eski Volswagen Beetle tipi bir araç görüyoruz. Üzerinde LİDAR şapka bulunan arabanın farları ise aynı insan gözüne benziyor. Araca ön taraftan baktığımızda gülen bir insan yüzünü görebiliyoruz. Google’ın bu ufak aracı bu şekilde tasarlamasının nedeni belkide insanlara biraz güven vermek olabilir.

Google’ın yaptığı açıklamada araç içerisine iki kişi binebiliyor. Yol güzergahını gösteren bir ekran ile eşyaların konabileceği küçük bir çep bulunan araç çevresindeki herşeyi algılayabiliyor. Söylenene göre bu algılama sensörünün bir futbol sahası büyüklüğünde kapsama alanı bulunuyor.

Şu anda prototip olan bu araç güvenlik nedeniyle 40 km süratin üzerine çıkamıyor. Firmanın hedefi ise bunun gibi 100 prototip araç daha üreterek önümüzdeki yıl Kaliforniya içerisinde bir pilot trafik programı başlatmak.

Araba kullanıcıları ise şimdiden heyecanlanmaya başlamış durumda. Acaba sürücüsü olmayan araçlar yakında bir süre içerisinde piyasaya çıkacak mı dersiniz?

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı