Bilgisayar

Laptop renginin ısınmaya etkisi var mıdır?

Laptop-nasil-kullanilmali

Laptopların en büyük problemlerinden birisi olan ısınmanın bir nedeni renk olabilir mi? Yazımızda bu sorunun cevabını arıyoruz. 

Bildiğiniz gibi günümüzde hayatımızın önemli bir bölümünü oluşturan bilgisayarların başında hemen hemen her gün saatlerimizi harcıyoruz. Diz üstü bilgisayarların ise bizlere sağladıkları kolaylıkları anlatmakla bitiremeyiz. Fakat bu cihazların en büyük problemlerinden birisi olan ısınma sorunu bazen bizleri çileden çıkarabiliyor. Özellikle oyun oynarken veya yüksek çözünürlükte videolar izlerken işlemcinin ve ekran kartının yüksek performansta çalışıp zorlanması onları fazla enerji harcamaya ve ısınmasına neden oluyor. Bunu önlemek için ise sürekli olarak yeni fan sistemlerini hatta su ile soğutmalı bilgisayarları bile görebiliyoruz.

Peki bu ısınma sorununun nedenlerinden bir tanesi olarak bilgisayarımızın rengini gösterebilir miyiz? İnsan gözü 380 ile 770 nm dalga boylarındaki ışığı görebildiğinden cisimler yansıttıkları radyan enerjinin dalga boyuna göre farklı renklerde algılanıyorlar. Fakat bir kısım enerji yansıtılırken diğer bir kısmı ise absorbe oluyor. Yani cisim içerisinde kalıyor. Bildiğiniz gibi siyah renk ışığı absorbe eden bir özelliğe sahip. Yani tüm ışığı içine çekerek hiç yansıtmıyor. Beyaz ise bunun tam tersi. Bu nedenle siyah renkteki bir laptopun beyaz renktekine oranla daha fazla ısınacağını düşünebiliriz.

Oyun Haberleri
1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı