İncelemeYayın akışı

Seagate Backup Plus Fast 4TB inceleme

Seagate-Backup-Plus-Fast-inceleme

Bu yazımızda sizlerle harici hard diskler içerisinde şu anda en yüksek kapasiteye ve veri transfer hızına sahip olan Seagate Backup Plus Fast 4TB’ı inceliyoruz 

Seagate‘in ilk 2.5 inç. boyutunda diske sahip ve 4 TB kapasitesinde olan harici hard diski Seagate Backup Plus Fast  kullanıcılarına büyük kullanım kolaylığı sağlıyor. Nasıl bir kullanım kolaylığı sağlıyor dediğinizi duyar gibiyim. Öncelikle bu hard disk içerisinde iki adet 2.5 inç. büyüklüğünde 2 TB disk bulunuyor. Bu da onun adaptör kullanmaksızın yalnızca USB kablo ile çalışabilmesini sağlıyor. Bildiğiniz gibi adaptör ile uğraşmak bazı durumlarda işkenceye dönebiliyor. Çünkü her yerde bir elektik prizi bulamıyorsunuz. Fakat Seagate Backup Plus Fast bizlere 4 TB kapasite sağlarken aynı zamanda gücünü USB kablodan alıyor. Bu da onu dünyanın ilk 4 TB kapasiteye sahip ve USB ile çalışan harici hard diski yapıyor.

300 gr ağırlığa sahip ve metal bir gövdesi bulunan hard diskimizin kalınlığı ise sadece 2.2 cm. Cihazın kapasitesi 4 TB olsa da bilgisayara bağladığımızda bizlere 3.7 TB gibi boş yer veriliyor. Bunun da yüksek kapasiteli harici hard disklerin bir dezavantajı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü kapasite arttıkça hard diskin kendisinin kullandığı ve bizim kullanamadığımız alan da artıyor. Hard disk içerisindeki disklerin 5400 rpm olduğunu görüyoruz. Ayrıca hard disk NTFS formatlı geliyor. Bildiğiniz gibi Mac için sürücü kurmamız gerektiğinden NTFS okuma yazma sürücüsü de içerisinde bulunuyor. Cihazın bir başka önemli özelliği ise içerisindeki disklerin raid 0 modunda çalışması. Dolayısıyla saniyede 220 MB hızda iletim yapabiliyorsunuz. Yani bu harici hard diskin orta sınıf SSD hard diskler ile yarışabildiğini söyleyebiliriz. Tabi ki saniyede işlenen veri sayısı SSD rakamlarına ulaşamasa da veri aktarım hızı olarak oldukça hızlı. Cihazın raid 0 modu ise hiçbir şekilde değiştirilemiyor. Yani hard diskin yazılımını hiçbir şekilde değiştirebileceğiniz bir seçenek sunulmamış. Yalnızca cihaz üzerindeki ışığı ayarlayabiliyorsunuz.

Seagate-Backup-Plus-Fast-4-TB

Oyun Haberleri
1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

11 Yorum

  1. Çok şişkoymuş be :D Geçenlerde 512 mb aldım fakat keşke azıcık daha para verseydim 1gb alsaydım diyeceğim galiba. Almayı düşünenler varsa bana 1 gb yeter diyorsanız 2 alın, 2 diyorsanız 4 alın :)

  2. hdd’nin ne kadar kapasitesi yüksekse okadar ideal fakat işin içine seagate giriyorsa işte bu iş tamamen değişiyor. Dünya’daki en sağlam hdd seagate yapıyor :)

  3. İstenilen fiyatı hak ettiğini düşünüyorum. Böyle özelliklere sahip bir hard disk hiç duymamıştım.

  4. Hocam aklımda kalan bir soruyu sormak istiorum,Böyle cihazlar kullanmak bilgisayara zarar verirmi ? Yoksa daha fazlamı verim alırız

    1. Hayır harici hard disk kullanmak bilgisayara zarar vermez tersine verilerinizi oraya kaydettiğinizde bilgisayarınız zaman içerisinde yavaşlamamış olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı