Bilgisayar

Laptop nasıl kullanılmalı ?

Laptop-nasil-kullanilmali

Laptop’unuzu doğru bir şekilde kullandığınızdan emin misiniz? Bu yazımızda sizlere Laptop kullanımında dikkat etmeniz gerekenleri açıklıyoruz. 

  • Laptop kullanırken her zaman bir masa kullanın. Aksi taktirde bilgisayarın alt kısmındaki hava girişleri kapanacak ve ısınmasına neden olacaktır. Özellikle oyun oynarken hava girişlerinin kapanması cihazda yanmalara neden olabilir.
  • Bilgisayar fanınızı kontrol edin. Fanın çalışmadığını fark ettiğiniz taktirde bilgisayarı hemen kapatıp yetkili servise götürün. Aksi taktirde bozuk fanlı bir bilgisayar kısa süre içerisinde yanacaktır.
  • Genellikle bilgisayar başında film veya dizi izlerken bir şeyler yiyip içmeyi çok severiz ama bu çok risklidir. Özellikle sıvı içecekler Laptop üzerine döküldüğü taktirde yüksek ihtimalle bilgisayarınız bozulacaktır.
  • Laptopu taşırken mutlaka kapalı olduğundan emin olun. Ev içerisinde bile bir yere götürecekseniz mutlaka kapatmanız Laptop için daha iyidir. Çünkü bilgisayar açıkken taşıdığınızda harddisk sallantıdan etkilenir.

laptop

  • Laptopu taşırken mutlaka Laptop çantanızı kullanın. Sırt çantasına veya başka bir çantaya koyduğunuzda bilgisayarınız hasar alabilir. Ayrıca çantaya koymadan önce cihazın kapalı olduğundan emin olun. Bilgisayar açıkken çanta içerisinde hava alamayacağı için yanabilir.
  • Bilgisayarı kesinlikle yere koymayın. Üstüne basabilirsiniz.
  • Eğer ofis başkalarının olduğu bir ortamda çalışıyorsanız bilgisayarınız başında değilken kilitli olduğundan emin olun. Bu başkalarının çalışmalarınızı görmesini engelleyecektir. Kilit için Windows Tuşu + L basmanız yeterli olacaktır.
  • Özellikle tozlu bir ortamda çalışıyorsanız üç ayda bir deneyimli bir kişi yardımıyla (teknik serviste olabilir) bilgisayarınızın alt kapağını açarak içerisindeki tozları temizleyin. Bu hava akışını kolaylaştırarak bilgisayarınızın daha kolay soğumasını sağlar. Böylece hem fan sesinden kurtulursunuz hemde cihazınız daha az elektrik harcar.

dizustu-bilgisayar-kullanimi

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı