Yayın akışı

4K teknolojisi nedir?

4k-teknolojisi-nedir

Yeni nesil televizyonları sürekli olarak 4K özelliği ile geldiklerini görüyoruz. Peki bu 4K teknolojisinin ne olduğunu tam olarak biliyor muyuz?

4K teknoloji hızla hayatımıza girmeye devam ediyor. Fakat çoğu kullanıcı halen daha 4k’nın ne olduğunu tam olarak bilmiyor. Bu nedenle bu yazımızda sizlere 4K teknolojisi hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

4K video demek FullHD çözünürlüğün tam olarak 2 katı demek. Yani bugün 1080p çözünürlüğünde izlediğiniz filmler 4K’nın en çok yarısı çözünürlüğe sahip.

İkinci olarak bu videolar 24, 25, 50, 60 ve 120 FPS değerinde izlenebiliyor. Ultra HD olarak geçen bu teknolojide 3840×2160 çözünürlüğü destekliyor. Bu da demek oluyor ki Ultra HD televizyonlar 8.1 MP görüntü sağlıyor.

Yeni Samsung OLED TV

Şimdiye kadarki ekran çözünürlüklerinde dikey piksellerin sayılması 4K teknolojisini daha da önemli bir hale getiriyor. Çünkü 4K ekranlarda ilk kez yatay pikseller sayılıyor. Ayrıca 4K ismi de yatay piksellerin sayısından geliyor. 3840×2160 çözünürlüğündeki yatak piksellerin sayısının 4000’e yakın olduğundan üreticiler bunu otomatik olarak 4K olarak isimlendirdiler.

4K’nın en büyük avantajlarından biriside videoların yanında aynı zamana resimleri de yüksek çözünürlükte gösterdiğinden bizlere mükemmel bir görüntü sağlaması. Özellikle büyük ekranlı 4K televizyonlardan alınan görüntüye baktığımızda Full HD ile arasındaki büyük farkı net bir şekilde görebiliyoruz.

Yarın yayınlanacak ikinci yazımızda sizlere 8K teknolojisini tanıtacağız.

Oyun Haberleri
1 2Sonraki sayfa
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. teknosada çok güzel duruyo 4K lar ama çokta tuzlular :) 4K yı ben blueray olarak biliyodum ama fullhd nin 2 katıymış bilgi için teşekkürler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı