Yayın akışı

Görme engellileri için akıllı ayakkabı geliyor

le-chal

Akıllı cihazlar şimdide ayakkabılara yansıyor. Görme engelliler için özel olarak tasarlanan bu ayakkabının detayları yazımızda. 

Hindistan’da görme engellileri için özel bir ayakkabı üretildi. Dünyanın ilk akıllı ayakkabısı ünvanını elinde bulunduran Le Chal (haydi gidelim) ismindeki ayakkabı akıllı telefonlar ile birlikte çalışıyorlar. Le Chal‘ın telefon uygulamasına istenilen yer söylenildiğinde ayakkabı sizi istediğiniz noktaya ulaştırıyor.

GPS yardımı ile çalışan ayakkabı görme engeli bulunan kullanıcısına titreşim yardımı ile komut veriyor. Bu da sol ayakkabı titrediğinde sola, sağ ayakkabı titrediğinde ise sağa dönülmesi gerektiğini göstererek oluyor. Fakat trafikte yaya olarak ilerlerken araba gibi diğer unsurlara dikkat etmenizde fayda var.

Le Chal akıllı ayakkabı görme engellileri için 40 ile 50 dolar arasında değişen bir fiyattan satılıyor. Diğer kişiler için ise ayakkabının fiyatı 100 dolar.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı