Yayın akışı

Yeni TV’ler neden içe doğru kavisli?

OLD TV

Piyasaya çıkan yeni televizyonların büyüklüklerinin yanında içe doğru kavisli olmalarının nedeninin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? İşte cevabı. 

Teknolojinin ilerlemesi ile birlikte televizyonlarda değişime uğruyor. İlk olarak LCD ve LED televizyonlar piyasaya sürüldü. Bu televizyonlar ince olmaları, ekranlarının büyük olmaları ve yüksek çözünürlükte olmaları onları diğer tüplü televizyonlara göre üstün kılıyordu. Daha sonra ise bu televizyonların gittikçe dahada inceldiğine, ekranlarının büyüdüğüne ve hatta 3 boyutlu hale geldiklerine  tanıklık ettik.

Şimdi ise bu televizyonlar ince ve büyük oldukları gibi yeni bir özellikleri daha bulunuyor. İçeri doğru kavisli olmaları. Peki yeni televizyonların bu şekilde dizayn edilmelerindeki esas amaç nedir?

Öncelikle televizyon izleyicileri belirli bir dönem 3D televizyon izledikten sonra 3D gözlüklerle ilgili çeşitli problemler ortaya çıkmış durumda. Mesela gözlük kullanan kişiler 2 gözlük üst üste takmak durumunda kalıyor. Yada bu gözlükler standart boyutlarda olduklarından çoğu kişiye olmayıp büyük veya küçük geliyorlar. İşte yeni kavisli televizyonlar ile bu gözlük probleminden kurtulmuş oluyoruz.

Yeni Samsung OLED TV

Kavisli televizyonun en büyük avantajı izleyicilerin televizyonu her açıdan aynı uzaklıkta görmeleri. Ayrıca bu televizyonlarda otomatik derinlik algoritma sistemi bulunuyor. Yani siz televizyona baktığınızda sanki 3 boyutlu bir film izler gibi öndeki görüntüyü daha öndeymiş gibi görüyorsunuz. Bu 3 boyutlu görüntü etkisi ile diğer 3 boyutlu televizyonlarda kullanılan gözlüklerden kurtulmuş oluyoruz.

Bu yeni teknolojinin ülkemizde 15 Nisan tarihinde tüm dünya ile aynı anda buluşması bekleniyor.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı