Sosyal Medya Haberleri

Sahte Flash Türkiyeyi vurdu

Facebook Onuncu Yılını Dolduracak !

Facebook ve Twitter üzerinden dünyaya yayılan ve sahte link bağlantısıyla işletim sistemlerine sızan illegal  program milyonlarca kullanıcıyı zarara uğrattı. Detaylar haberimizde.

 Trend Micro, 2014 yılının ilk zamanlarında  Türkiye’deki kullanıcıları ve takipçileri  hedef alan bir siber saldırıyı gözler önüne serdi. Uzun zamandır dünya genelinde aktif olarak kullanılan sahte Flash virüslerinin ve linklerinin  Türkiyeyi hedef haline geldiğini  belirten Trend Micro mühendisleri, saldırılarda bilhassa sosyal ağların kullanıldığını belirtti.

Facebook mesajlaşma sistemini kullanan saldırganlar, gönderdikleri video bağlantısının yanı sıra Türkçe uyarılarla kişileri  siber saldırıya uğratarak zarara uğratmayı hedefliyor. Açılan görüntü linkinde kişilerin  karşısına “Flash Player güncellemesi gerektiriyor” uyarısı çıkıyor. Bu uyarıya basıldığı zaman, kişilerin, herhangi bir virüs karşıtı  sitesine ulaşmasına  engel olan bir tarayıcı eki ile  platforma yükleniyor. Ayrıca, video linkine basan kişilerin  arkadaşlarına da Facebook mesajları gidiyor ve içinden çıkılmaz bir döngü başlayarak virüsün yayılmasına neden oluyor.

Özellik eklentisi  Chrome ile  tarayıcılara bir anda yüklendiğinde  kullanıcıların o eklentiyi kaldırmasınaveya durdurmasına izin vermiyor. Saldırıdan zarar görenlerin %93’ü Türkiye’den Trend Micro’nun akıllı ağı Smart Protection Network üzerinde yapılan belirlemelere göre, bu saldırı sebebiyle zarar görenlerin %93’ünün Türkiye’den olduğu açıklandı. Sosyal ağ  iletilerinin  yanı sıra Twitter hesaplarında da sahte sayfaya yönlendirmeler yapıldığısapt edildi. Günlük 20 milyon, aylık da 35 milyon kullanıcısıyla en çok Facebook kullanan ülkelerden biri olan Türkiye, direkt olarak  hedef alınarak mahallileştirilmiş bir saldırıyla, gelecekte karşılaşılabilecek saldırıların hedefi haline getirilmek isteniyor. Trend Micro uzmanları, kullanıcıların bu tür saldırılardan korunması için yapması gerekli olanları şöyle sıralıyor: Duvarınızda, profilinizde veya  özel mesajla gelen, yabancı bulduğunuzemin emin olmadığınız bağlantılara tıklamayın. Eğer bir programın güncellenmesi isteniyorsa, direkt olarak program sağlayıcının sitesine gidin ve diğer bağlantıları kullanmayın. Sahte siteleri ve zararlı program barındıran indirmeleri kendiliğinden engelleyebilecek, anlık olarak güncel tutulan bir antivirüs çözümü kullanın.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı