Mobil

Nokia’nın Çin’deki Fabrikasında Eylem

Nokia için KVK dönemi kapandı

Fabrika önünde toplanan bir grup işçi, slogan atarak, Nokia fabrikasını eylem etti. 

Nokia’nın Çin’deki fabrikasında çalışan birkaç yüz işçi Finlandiya üreticisinin şirketini Microsoft’a satmasından sonra mağdur oldukları açıklamasında bulundu. Fabrikada çalışan işçiler, işten çıkartıldıktan sonra aldıkları tazminatları yetersiz buldu.

Nokia firması, itiraz eden işçiler ile pazarlık yapmak istese de işçiler buna yanaşmadı ve görüşme taleplerini inkar ettiler. Bu arada, birkaç gün önce Nokia’nın hisse ortakları Devices & Services bölümünün, Microsoft’a satılmasını oy birliği ile karalaştırdı. Değeri 5,44 milyar euro değerlendirilen anlaşmanın 2014 yılının başında tamamlanması planlanıyor. Microsoft, Nokia’nın birçok patentini de aldı. Akıllı telefon Lumia ve Asha’nın patentine sahip olan Microsoft, sonraki üretilecek Lumia telefonlarda kendi amblemini kullanmayı düşünüyor. Nokia şirketi artık, Finlandiya’da farklı çalışmalarını sürdürecek ve bazı hizmetler ile meşgul olacak.

Nokia firmasının yaptığı basın açıklamasına göre, fabrikasında çalışan ve şu an açığa alınan işçiler, Microsoft ile çalışmaya devam edecek. 32 bin Nokia işçisi ise bu konuda oldukça umutsuz.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı