İnternetYayın akışı

Sailfish OS İşletim Sistemli Jolla Satışa Çıkıyor

Eski Nokia çalışanlarının yaptığı Jolla önümüzdeki hafta satışa çıkıyor. Farklı olarak Sailfis OS işletim sistemini kullanan bu cihazı gelin birlikte tanıyalım.
Sailfish OS  Jolla
Geçtiğimiz yılın son çeyreğinde Nokia firması, yaptığı açıklama ile MeeGo Os‘u geliştiren ekiple artık çalışmayacaklarını ve MeeGo isletim sistemine sahip Nokia N9 cihazına artık güncelleme gelmeyeceğini bizlerle paylaşmıştı. Pek çok kullanıcı tarafından olumsuz eleştiriler almasına da neden olmuştu bu açıklama.

Nokia’dan ayrıldıktan sonra MeeGo’yu geliştiren ekip yaptığı açıklamada Jolla isimli kendi telefonlarını üreteceklerinin haberini vermişti. 1 yıldır da geliştirilmesi devam ediyordu. Ve sonunda Jolla’nın 27 Kasım‘da satışa çıkacağı açıklandı.

Sailfish OS İşletim Sistemli Jolla

Farklı bir işletim sistemi ile gelecek olması da tabi ki ayrı bir merak uyandırıyor. 4,5 inç (131 mm x 68 mm) IPS QHD (960 x 540 ) Gorilla 2 ekran bulunuyor. Kalınlığı 9.9 mm ve ağırlığı 141 g olan cihazda geliştirici firma, arka tarafta LED flaşlı 8 Megapiksel ve ön tarafta 2 Megapiksel kamera kullanmayı tercih etmiş.  Sailfish OS Beta işletim sistemine 16 GB dahili hafıza, 1 GB Ram, MicroSD özelliklerine ve 10 Saatlik pil ömrüne sahip cihazda LTE (4G) teknolojisi de bulunuyor.

Cihazın kendi internet sitesinde verilen bilgilere göre işletim sistemi hala beta aşamasında fakat düzenli olarak güncellemeler ile desteklenecek. Ayrıca Android uygulamarı Jolla‘da çalışabilecek. Cihazın fiyatı 399 Euro (1100 TL) gibi yüksek bir rakam. Farklı bir bir işletim sistemi kullanması ve yüksek fiyatı nedeniyle muhtemelen pazarda kendine fazla yer bulamayacak. Bakalım iOS, Android ve Windows Phone 8 gibi rakipler karşısında neler yapabilecek.

 

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı