Yayın akışı

”PaPeRo” robotunun yenilenmiş versiyonu sunuldu

Papero-Petit

Japonya’nın NEC şirketi “PaPeRo” isimli robotunun yenilenmiş versiyonunu sundu.

Papero Petit olarak adlandırılan 24 santimetrelik yeni robotun ağırlığı 1,3 kg gelmekte ve bu da önceki nesil PaPeRo’dan 2 kat daha azdır. Hazırlanmasına 1997 yılında başlanan Papero, görünüm itibariyle çok değişmezken, teknolojisi büyük ölçüde geliştirilmiştir.

PaPeRo Petit önceki modellerden farklı olarak serbest şekilde hareket edemiyor. Robotun en belirgin özelliği ise, insanların ses ve yüzlerini tanıyabilmesidir. Petit kamera, mikrofon, sıcaklık ve mesafe vericileri ile donatılmıştır.

Robottaki diğer bir yenilik ise bulut teknolojisi ile iletişim kurma kabiliyetidir. Öyle ki, PaPeRo Petit kendi hesaplama gücünden istifade etmek yerine, internet üzerinden uzakta bulunan sunucuya gerekli raporları gönderip, alabilmektedir.

NEC şirketi robotun gösterisi ile eş zamanlı olarak PaPeRo Petit için düşündükleri ortaklık programını da sundu. Programa robotun yayılmasında ve onun için yeni programların geliştirilmesi konusunda yatırım yapmak isteyenler katılabiliyor. Ayrıca, PaPeRo aylık 10 bin yen ( yaklaşık 100 dolar ) ödeyerek kiralanabiliyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı