Yayın akışı

Kablosuz İnternette Dünya Rekoru kırıldı

Karlsruher-Schloss-dunya-rekoru

Almanya’daki Karlsruhe Institute of Technology ‘de yine bir dünya rekoru kırılarak kara hatları üzerinde kablosuz bağlantılarda 100 Gbps hız sonunda aşıldı.

Enstitü’de bilim insanların yapmış olduğu çalışmalarda, 20 metre uzaklıktaki bir bilgisayara, 100 Gbps hızında veri göndermeyi başardılar. Bu başarı, kablosuz veri transferinde dünya rekoru olarak kabul ediliyor. Aynı enstitünün bir önceki başarısı ise 1 kilometre uzaklıktaki bir bilgisayara 40 Gbps hızında veri göndermek olmuştu. Şimdi ise bilim insanları 20 metreyi daha da uzatmaya çalışacaklar.

Kablosuz bağlantılar üzerinde yapılan bu çalışmaların temel nedeni, kablo maliyetlerinden kurtularak daha hızlı ve daha ekonomik internet bağlantıları gerçekleştirmek. Üstelik kablosuz teknoloji, kablolar üzerinden işlem yapılmadan sadece antenler üzerinden güncelleme yapılarak gelişime açık bir hal alıyor. Tüm bu çalışmalar maliyeti düşürmesi ile birlikte internet fiyatlarının daha ekonomik bir hale gelmesine neden oluyor ve olacak.

Fakat tüm bu sevindirici haberler henüz evlerimize gelecek gibi durmuyor, uzun vadeli olarak yapılacak testlerin ardından yeterli başarı sağlanırsa belki bu teknolojiler kısa zamanda evlerimize gelebilir.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı