İşletim Sistemi

Ubuntu 13.10 Yeni Özellikleri İle Geldi

Linux tabanlı işletim sistemi Ubuntu’nun son versiyonu olan Ubuntu 13.10 “Saucy Salamander” Canonical aracılığı ile resmi olarak kullanıcılara sunuldu. Raring Ringtail sürümüne kıyasla arayüzünde ki birkaç değişiklik ile kullanıcıların karşısına gelen yeni sürüm, işletim sisteminindeki bazı dahili bölümlerinde de önemli değişiklikler yapıyor.

Popüler Linux dağıtımı olan Ubuntu, en son sürümünü, bu yenilikler ile beraber hizmete sundu.
Popüler Linux dağıtımı olan Ubuntu, en son sürümünü, bu yenilikler ile beraber hizmete sundu.

Bilgisayarınızdaki  dosyaları ve uygulamaları hızlı bir şekilde bulmanıza olanak sağlayan Unity Dash adlı özellik, bundan sonra Smart Scopes işlevi yardımıyla web sitelerinde de arama yapmanıza izin veriyor. Bu özellik ile örneğin müzik “lensindeyken” bir şarkının ismini yazarak Soundcloud sitesinde arama yapabiliyorsunuz. Bunlar haricinde Dash’ta aldığınız sonuçları sosyal, haberler, uygulamalar,  grafikler, web, klasörler ve dosyalar gibi kategorilere göre bir yerde toplayabilirsiniz. Unity Dash’a eklenmiş olan yeni Friends Scope adlı özellik ise sosyal ağ hesaplarınıza en hızlı şekilde ulaşmanıza, son güncellemeler arasında dolaşabilmenize ve mesaj yollayabilmenize imkan veriyor.

Ubuntu 13.10, Linux işletim sistemleri için sunulmuş en iyi ofis programı birleşimi LibreOffice 4.0 paketi ile beraber geliyor. LibreOffice 4.0, içinde yeni modern sunum şablonlarını ve Ubuntu’ya entegre özel menü çubuğu ile birlikte geliyor.

Linux çekirdeğini 3.8.0.27’den 3.11.0.4’e yükselten Ubuntu 13.10, resmi indirme sitesi üzerinden indirilebiliyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı