İnternet

Chrome Hassas Verilerinizi Şifrelemiyor!

assa
Google Chrome kişisel verilerinizi şifrelemiyor!

Dünyanın en çok kullanılan internet tarayıcılarından biri olan Google Chrome‘da keşfedilen “çok büyük” bir güvenlik açığı, internet tarayıcınızın hassas verilerinizi tehlikeye attığını ortaya koydu.

Geçtiğimiz perşembe günü tanınmış güvenlik firması Identity Finder’ın duyurduğu bu büyük sorun, Chrome kullanıcılarını rahatsız etmeye başladı.  Açık, adres çubuğunuza ve web formlarına girdiğiniz kişisel bilgilerinizin bilgisayarınızda şifrelenmeden, düz metin olarak saklanmasından ortaya çıkıyor. Identity Finder’ın uzman araştırmacılarına göre Chrome, web formlarına girdiğiniz isimleri, telefon numaralarını, sokak adreslerini, e-posta adreslerini, özellikle banka hesap numaralarını ve kredi kartınızın numaralarını düzenli bir şekilde bilgisayarınızın sabit diskine kaydediyor ve bu bilgileri şifrelemiyor.

Bilgisayarınıza fiziksel olarak erişme imkanına sahip olan herhangi bir kişi, bu hassas verileri görebiliyor ve kolayca kopyalayabiliyor. Bunun dışında sizi veri hırsızı bir trojan yüklemeye ikna edebilen bir dolandırıcı, uzaktan hassas verilerinize kolayca erişebiliyor. Identity Finder CEO’su olan Todd Feinman‘a göre “özel bilgiler, suçluların eline gümüş tepside sunuluyor” diyor ve konuşmasına ekliyor “bu Google Chrome’u kullanan tüketicileri veya şirketleri korkutmalı.

Google, Chrome’daki bu kişisel verileri depolama yöntemini değiştirene kadar güven için sörf etmenin yolu, tarayıcınızın önbelleğini sıkça temizlemekten geçiyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı