Mobil

Apple A7 işlemcisi Samsung tarafından üretiliyor

iphone-5s-a7-işlemci

iPhone 5S ‘te kullanılan ve eski modele oranla iki kat daha hızlı olan A7 işlemcisi Samsung tarafından üretildiği basına sızdı

Telefon şirketlerinin devlerinden ve birbirlerinin rakibi olan Apple ve Samsung hakkında geçtiğimiz günlerde ilginç bir bilgi sızdırıldı. İki şirketin üretim bandında ortak oldukları ortaya çıktı ve bu durum kullanıcıları oldukça şaşırttı. Çünkü iki rakibin birbirleri arasında şu ana kadar pek çok dava ve bazı satışların geri çekilmesi gibi problemler yaşanmıştı.

Cnet tarafından yapılan habere göre Apple ‘ın yeni iPhone modeli olan iPhone 5S ‘te kullanılan A7 işlemcinin Samsung ‘un üretim fabrikalarında yapıldığı anlaşıldı.

Chipworks Silikon Vadisinde çalışan uzmanlar A7 işlemcinin dış görünüşünün Apple tarafından yapıldığı, üretiminin ise Samsung ‘un üstlendiğini ortaya çıkardı. A7 işlemcinin dünyada şu anda bulunan tek 64 bit mobil işlemcisi olduğunu hatırlatmamızda fayda var. Ayrıca bu işlemcinin içindeki hareket işlemcisi olan M7 ‘nin ise LPC1800 serisi Cortx-M3  tabanında yapılıyor.

Sadece işlemcisi değil Apple ‘ın pek çok bileşeninin kendisine ait olmadığını görebiliyoruz. Örnek vermemiz gerekirse iPhone 5S ‘te kullanılan iSight modulü ‘nün Sony, NAND flash ‘ın SK Hynix, LTE modemler ‘in Qualcomm tarafından üretildiğini biliyoruz.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı