İnceleme

Mortal kombat komplete edition inceleme

Geçtiğimiz ay steam’den satışa çıktığını duyurduğumuz Mortal Kombat Komplete Edition oyunu için bir inceleme yazısı hazırladık.

mortal-kombat-komplete-edition

Mortal Kombat 9 olarak 2011‘de piyasaya sürülen en son MK oyunu çok beğenilmiş ve tutulmuştu. Fakat her zamanki gibi önce konsol platformunda yayınlanmıştı. Sonunda Yapımcı Ed Boon PC platformunun da ekmeğini yemek adına oyunu PC’ye port etti. Ama unutmamak gerek kendisi en son PC platformundaki satışlardan hiç memnun olmadığını dile getirmişti. Steam‘den satışa sunan oyunun indirilebilir versiyonunun da 29$ olmasının nedeni bu olsa gerek

Temel Olarak;

Aslında PC versiyonu olan Mortal Kombat Komplete Edition, Konsol versiyonu olan Mortal Kombat 9’dan pek te farklı sayılmaz. Oyun Mod‘ları, Karakterler aynı şekilde aktarılmış yalnızca Sony’nin lisans hakları yüzünden olduğunu düşündüğüm bir Kratos – Freddy Krueger değişimi olmuş. Favori karakteri Kratos olanları biraz üzecek bir durum diyebiliriz. Oyun her zamanki gibi gayet tatmin edici fakat bazı ufak sıkıntıları yok değil. Mesela benim gibi klavye ile oyun oynamayı sevmeyen JoyStick kullanıcıları için iyi bir durum olsa da klavye oyuncuları için bakıldığında oyunun kontrolleri vasat‘a yakın. Gerçi ilk atari salonlarında oynadığımız bir oyun olması; Mortal Kombat’ın Gamepad ile oynandığında daha keyif verici olacağını düşünmeme neden olsa da. Bence klavye yerine joystick tercih edilmeli.

 

Gelelim Görselliğe;

Oyunun bence klavye kontrolleri arkasından gelen en büyük sıkıntısı Hikaye Modundaki (Story Mode) hikayeyi tanımlayan animasyonlar. Malesef videoların eski render’ları kullanılmış. Görüntülerde sanki Warner Bros’dan videoların 1080p hallerini alamamışta YouTube‘dan 480p versiyonlarını indirip oyuna port etmişler havsı var. Bu soruna ek olarak seslerinde çok kaliteli olmaması durumu mevcut.

 

Multiplayer;

Oyunun multiplayer bölümüde konsola göre biraz daha sıkıntılı. Region ayarlarını değiştirerek ABD ya da Rusya yaparsanız belki birkaç oyuna dahil olabiliyorsunuz ama ülkemizdeki internet servisinin hantallığı ve uzak server bağlantı sıkıntılarını düşündüğünüzde oluşan lag’ler can sıkıcı olabiliyor.

 

Hikaye Mod’u:

Oyunun diğer tüm mod’larını konsolda oynamama rağmen hikaye modunu hiç oynamamıştım. Hazır PC port’u elime geçmişken ve vaktimde varken oturdum oyunun başına. Oyunun hikaye modu yaklaşık 5 – 6 saat kadar sürüyor. Bu kategorideki oyunların zaten çoğu böyledir. Hiçbir multiplayer altyapılı oyunun hikaye modunun; diğer AAA oyunlar gibi 12+ saat sürdüğü görülmemiştir örn; Call of Duty, Battlefield.

 

Artı Yönleri;

+ Oyunla beraber gelen dört adet indirilebilir içerik karakteri.
Söz konusu karakterler Skarlet, Rain, Kenshi ve Freddy Krueger, hepsinin 15 adet alternatif kostümü ve orijinal fatality hareketleri de ön sipariş bonusu olarak yanlarında.

+ Oyun için görsellik Gerçekten güzel

+ Dövüş oyunları kategorisinde kaliteli bir PC port’u denebilir.

+ Tabiki Mortal Kombat hikayesini es geçmeyelim o da artı bir durum.

 

Eksi Yönleri;

-PC platformu için biraz geç kalması.

-Hikaye modundaki önceden render edilmiş kalitesi düşük videolar.

Kratos’un oyun karakterleri arasında bulunmaması.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı