Mobil

Nokia artık Microsoft bünyesinde

Bir süredir ortalarda dolaşan “Microsoft Nokia’yı satın alıyor mu?” konusu açıklığa kavuştu. Microsoft Nokia’nın cep telefonu birimini satın aldığını açıkladı. Detaylar yazımızın devamında..

Son dönemde ortada dolaşan Microsoft Nokia’yı satın alıyor iddiaları gerçek oldu. Microsoft, Nokia‘nın cihazlar ve servisler birimini satın aldığını açıkladı. Toplamda 5.44 Milyar Euro olan anlaşma sonucu Microsoft, Nokia‘nın cihazlar ve servisler birimin tamamına sahip oldu.

nokia ve microsoft

Nokia‘nın CEO’su Stephen Elop, Microsoft ta Cihazlar ve Servislerden Sorumlu Başkan Yardımcısı olarak görev alacak. Bu olay sonucunda 2010 yılında Microsoft’dan Nokia’ya geçiş yapan Elop, geri dönmüş oluyor.

 

2014 yılının ortalarında tamamlanması beklenen anlaşmayla Nokia‘nın 32.000 kişi Microsoft‘un personeli olacarak çalışmaya başlayacak.

Bu anlaşma sonucu Akıllı telefon pazarıda Windows Phone alanındaki en güçlü üretici Microsoft olacak.

Microsoft, Nokia’nın sadece mobil cihaz birimini değil arasında harita servisi de dahil olmak üzere patentlerini de satın aldı. Microsoft, Nokia‘ya telefon birimi için 3.79 Milyar ve patentler için de 1.65 Milyar Euro olmak üzere toplamda 5.44 Milyar Euro ödeyecek. Bu rakam da yaklaşık 7.17 Milyar Dolar yapıyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı