İnceleme

Google Chromecast donanımsal inceleme

Google geçtiğimiz ay yeni ürününü tanıttı, işte Chromecast ve donanımsal incelemesi.

google-chromecast

Bu ürün 72x35x12mm ölçüsünde ve 34g ağırlığında. Flash belleğe de benzetilebilcek bu cihaz HDMI port’u üzerinden televizyonunuza bağlanıyor ve bir microUSB adaptörden güç alıyor. Tek tuşla aktif olan bu cihaz kendisini destekleyen Android 2.3, iOS 6, Windows 7, Mac OS 10.7 ve sonrası işletim sistemli cihazlarla, Chrome OS bilgisayarlarla kullanılabiliyor.

Youtube, Google Play, Netflix gibi ağlarda bulunan içerikleri görüntülemenize yarayan bu cihaz, Google Chrome tarayıcısını da doğrudan ekranınıza aktarabiliyor. Bir web medya oynatıcısı olan bu ürün Apple’ın Airplay’ine benziyor.

Yurt dışında 35$ fiyat etiketine sahip olan bu cihaz şu an için ülkemizde satılmıyor ve bu yüzden fiyat performans karşılaştırmasını yapamıyoruz. Ancak bu uygun sayılabilcek fiyat ile satın alınacak ürünün donanımsal özellikleri ne? Bu sorunun cevabına iFixit sitesindeki yazı sayesinde ulaşıyoruz.

Sitenin yaptığı inceleme de çıkan sonuçlar şu şekilde; google-chromecast-donanım Plastik kaplama açıldığında ilk olarak  4GB’lık flash bellek ile karşılaşılıyor. Üzerinde D9PXV 4Gb RAM,  Marvell DE3005-A1 çipi ve 802.11 b/g/n WLAN, Bluetooth bulunan bir anakarta sahip. Bunların dışında da asıl işlevi gerçekleştiren minik streaming parçası görünüşte güçlü bir soğutma sistemine sahip olmasına rağmen ürün uzun süreli çalışmalarda aşırı ısınma yaptığı da belirtiliyor.

Ürünün model numarası, The Hitchhiker’s Guide to the Galaxy adlı meşhur romandan alıntılanmış ve H2G2-42 şeklinde kararlaştırılmış. Ürünün resmi tanıtım videosu:

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı