Yayın akışı

PlayStation 4 oyunları 5.5 GB ‘a kadar RAM kullanabilecek

PlayStation-4

Bildiğimiz gibi Sony‘nin yeni oyun konsolu PlayStation 4 üzerinde 8 GB RAM bulunacak. Fakat oyunların bu RAM kapesitesinin hepsini kullanıp kullanamayacağı duyurulan bu haberden sonra merak konusu olmuştu.

Digital Foundry‘nin yayınladığı bir yazı bu konuya ışık tutarak bizleri bilgilendirdi. Yazılan metine göre PS4‘ün oyunlar için 4.5 GB RAM ayıracağını ve fazladan 1 GB’lık alan kullanabileceklerini belirtiliyor. Bu da demek oluyor ki PS4 oyunları toplamda 5.5 GB RAM kullanabilecek.

Playstation 4 15 dakika video çekebilecek

Makalede PS4‘ün işletim sistemi için ayırdığı RAM boyutunun 3.5 GB olduğu yazıyor. Geriye kalan 4.5 GB’lık alan ise oyunlara kalıyor. 1 GB’lık kısım ise esneyebilen bir RAM olduğu ve oyunun durumuna göre işletim sistemi ile oyunlara ayrılan kısım arasında değişebileceği yazıyor.

PS4 kiti içerisinde normal ve large olacak şekilde iki farklı hafıza modu bulunacak. Normal mod üzerinde 4.5 GB, large mod üzerinde ise 5.25 GB hafıza bulunacak. Normal mod sırasında çalışan konsol large moda geçebilecek. Bu fazladan hafızanın oyun dışındaki uygulamalar için olduğu düşünülüyor.

Microsoft‘un Xbox One konsolunda ise işletim sistemi için 3 GB’lık bir alan ayrılmış. Teknolojinin ilerlemesi ve diğer oyun sistemlerinin gelişmesi ile sistem gücünün gerekli performansı sağlayabilmesi için bu kadar büyük bir alan ayrılmış. Fakat PlayStation 4 üzerindeki 1 GB’lık esnek bellek ilerideki değişikliklere uyum sağlayabilecek.

sony-playstation-4

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı