Yazılım

Virüslerin Yeni Lideri Ramnit !!!

pc-virusu

Ekranınızdan görüntü çalabilen virüs Ramnit’e dikkat edin!!

ESET yaptığı araştırmalar ve analizlerinin sonucu olarak yeni gelişmekte olan ve bizler için ciddi tehdit oluşturabilecek bir virüs tespit etti. Tam adı ”Win32/Ramnit” olan bu virüs E-maillerden, indirdiğiniz çeşitli korsan yazılımlardan veya  bilgisayar oyunlarından gelebiliyor.

Bilgisayarınızı durup dururken baştan başlatabilen bu virüs sizin haberiniz bile olmadan bilgisayarınızdaki dosyaları ele geçirebilir yada ekranınızdaki görüntüyü alıp virüs sahibine gönderebilir.

bilgisayar-virusu-ramnit

Aslında eskiden beri bulunan bu virüsü önlemenizin en etkili yolu bilgisayarınızı güncel tutmak. Çünkü windows bu virüse karşı gereken önlemleri alarak yeni güncellemeler ile gerekli korumayı bize sağlıyor. Fakat güncel olmayan bir bilgisayarda virüs windows’un açığından faydalanarak faliyet gösterebiliyor.

ESET analizlerine göre en çok bulaşan virüsler arasında ”Win32/Ramnit” 6. sırada bulunuyor.

Çalışma Sistemi

Win32/Ramnit bilgisayarınızda bulunan .exe .dll veya html dosyaları üzerinden çalışıyor. Bilgisayarınız açıldığında çalışan programlar içerisine girerek her bilgisayarı açtığınızda faliyete geçiyor. Virüs Windows açığı olan “CVE-2010-2568” kodunu kullanarak kendi belirlediği kodları yerine yerleştiriyor.

Ne zararları var?

Bahsettiğimiz gibi ekran görüntünüzü alabilen bu virüs internet üzerinden alışveriş yaparken kredi kartı kodlarınızı yada şifrenizi çalabilir. Aynı zamanda bankanız ile olan işlemlerinizde de bu sebeple risktesiniz.

Neler Yapmalıyız?

ESET aracılığı ile aldığımız tavsiyelere göre sistemimizin yeni güncelleme dosyalarını hemen yüklemeli ertelememeliyiz. İnternette gezinirken ufata olsa şüphelendiğimiz bir siteye yada e-mail’e kesinlikle girmemeliyiz. Aynı zamanda kesinlikle bir anti-virüs programı kullanmalı ve güncel tutmalıyız. Şu anda bu virüsü tanıyıp yakalayabilen anti-virüs programları ESET,  ESET Smart Security ve  NOD 32 olarak görünüyor. Bu programları bilgisayarımızda tutmamızda fayda var.

En tehlikeli virüs hangisi?

ESET’ten aldığımız bilgilere göre yapılan virüs listesinin başında INF/Autorun bulunuyor. Bu virüs genellikle USB flash belleklerden, harici hard disklerden, yada telefonlardan bulaşabiliyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı