Yayın akışı

Sizce Diablo 3 Expansion Nasıl Olmalı?

diablo-3

Diablo 2 den sonra yaklaşık olarak 10 yıl beklediğimiz ve yok çıktı çıkacak yok beta serverı derken en sonunda Diablo 3’e geçtiğimiz yıl kavuştuk. Eski oyunlarının bana göre yapılmış en iyi Action RPG türü (Baldurs Gate’i saymıyorum) oyun olduğunu söylemeliyim. Oyuncularda bunun farkında olduklarından doğal olarak bu kalitedeki bir oyunun yeni versiyonun çıkmasını deliler gibi beklediler.

Diablo 3′ ün ilk çıktığı günü hatırlıyorum da o gün insanlar mağazaların önlerinde sabahlamıştı ve ertesi gün oyun ilk geldiğinde Antalya’da 2 saat içerisinde tüm mağazalarda satılmıştı. Ben o gün bu haberi öğrenene kadar bu oyunun bu kadar çok bilinip sevilebileceği aklımın ucundan bile geçmezdi. Yapılan reklamların etkisi ile merak edip alanları düşünmez isek genellikle satın alan kişiler serinin eski oyunlarını bitirmiş kişilerdi. Ben o gün oyunu satın alamadım ve 2 hafta sonra şans eseri bir yerde bulup almıştım.

Gel gelelim oyun nasıldı. Ben eve gidip oyuna başladığımda bir oturuşta  ilk iki haritayı bitirdim. İlk hayal kırıklığım oyunun senaryosu çok kısa tutulmuş olduğunu farketmiş olmamdı. Oyuna devam ettikçe internet problemleri başlamaya başladı. Oyunda sürekli bir lag problemi vardı. Ayrıca arada bir oyunda kopmalar yaşanıyordu. Bu problem ben oyunu bırakana kadar devam etti diyebilirim. Bu problem oyunu çekilmez kılıyordu. Çoklu düşmanların içerisine dalıyorsunuz, bir lag giriyor bir bakmışsınız öldünüz. Oyunun tek oyunculu modunu internet üzerinden oynamak gibi gereksiz bir özellik konulmuş. Blizzard bunun sebebini korsan oyunları engelleme olarak  gösterse de bence oyunculara işkenceden başka birşey değildi. Çünkü herkesin interneti hızlı olmayabilir. (Özellikle Türkiye de)

diablo-3-expansion-patch

Grafiklere gelecek olursak herkes bu kadar uzun süre bekledik bundan daha iyi grafikler olmalıydı diyor. Ama ben onlara katılmıyorum. Çünkü Diablo çoklu rakiplerin içerisine girdiğinizde bilgisayarınızın zorlanmaması gereken bir oyun. Yoksa o kısımı geçmeniz imkansız hale gelebilir. (en azından diablo 2′ de böyleydi) Bu sebeple grafikler için ne kötü ne de çok iyi diyebilirim. Fakat bilgisayarınız ne kadar yüksek performanslı olsa da burada gene internet problemi elimizi ayağımızı bağlıyor.

Bunun dışında oyunda ilk seviyelerde  fazla yeteneğim olmadığından doğal olarak oyun kolaydı. Fakat ilerledikçe oyunun eski oyuna göre çok daha diablo-3-barbarianfazla kolaylaştırılmış bir versiyonu olduğu farkettim. Oyunda hiçbirşey yapmanıza gerek yoktu. Skill ağacı olmadığından ne bir kombinasyon ne de farklı bir taktik uygulamadan belirli bir yere kadar kolaylıkla oynanıyordu. Sadece en güçlü eşyaları toplamaya çalışıyordunuz. Bu durum benim için ikinci hayal kırıklığı idi.

Oyunun normal modunu bitirdiğimde artık sonraki zorluk seviyesinin benim için bir anlamı yoktu. Çünkü skillerde taktik geliştiremediğiniz için sadece yaratık öldürüp ilerlemekten başka bir şey yapamıyordunuz. Bende arkadaşlarımla multiplayer oynamaya başladım. Fakat bir değişiklik yok gene aynı şeyler. PVP modu gelecek deniliyordu fakat ben artık iyice sıkılmıştım ve oyunu aldıktan 1 ay sonra sildim. Şimdi ise o güzel kapaklı DVD kabını süs olarak kullanıyorum :)

Gelelim Diablo 3 Expansion’a. Blizzard ek paketi duyurdu fakat gerçekçi olmak gerekirse benim için pek bir anlamı yok. Ve de Diablo 2′ nin havasını yakalayabileceğini hiç sanmıyorum. Oyunda nasıl değişiklikler olmalı diye sorarsanız bence bu dediğim problemlerin düzeltilmeleri gerekir. Fakat bu kadar değişiklik yapıldıktan sonra Blizzard Diablo 4′ ü çıkarsa daha iyi olur. Sizce Diablo 3 Expansion nasıl olmalı?

Diablo 3 ‘ün en beğendiğim cinematiğini sizinle paylaşmak istedim ..:)


Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı